Czyszczenie komina

22.07.2015

cZYSZCZENIE-KOMINA.jpgDo tej pory we wszystkich artykułach poruszane były prawie wyłącznie kwestie związane z najczęściej popełnianymi błędami, zasadami prawidłowego montażu systemów kominowych oraz szeregowi perypetii sprawom tym towarzyszących. Jakiś czas temu jednak jeden z naszych klientów poruszył sprawę, która jakimś cudem do tej pory nie została poruszona, a która w sposób nieodłączny towarzyszy szeroko pojętej problematyce kominów.

 

Należy założyć, że wszyscy użytkownicy pieców spalinowych wiedzą o konieczności dokonywania okresowych przeglądów komina. Innym obostrzeniom podlegają te odprowadzające spaliny z kotłów gazowych, a innym podłączone do pieców na paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno. Kwestiami kluczowymi podlegającymi szczegółowej kontroli w jej trakcie są przede wszystkim szczelność i drożność. I o ile w przypadku kotłów olejowych czy gazowych chodzi przede wszystkim o to pierwsze, to w przypadku kominów współpracujących z piecami węglowymi czy na drewno, kominiarz zwykle zmuszony jest dodatkowo do przeprowadzenia czynności jego czyszczenia. Niektórzy próbują jednak wykonywać to na własną rękę :

Witam mam problem. Od dłuższego czasu posiadam wasz komin i nadszedł czas bym go w końcu przeczyścił z popiołu i sadzy. Słyszałem ze normalne wyciory których używają kominiarze niszczą powłokę ceramiczna wkładu komina. Dlatego moje pytanie brzmi jakiego rodzaju wycioru mam użyć by nie uszkodzić komina i gdzie mógł bym takowy nabyć?? , gdyż w waszej ofercie takich akcesoriów nie ma. Proszę o pilna odpowiedz na podany adres.

W pierwszej kolejności na pochwałę zasługuje świadomość problemu, gdyż kominy odprowadzające spaliny z pieców na paliwa stałe należy czyścić przynajmniej 4 razy w ciągu sezonu grzewczego. Brak wykonywania tej czynności skutkuje kilkoma poważnymi konsekwencjami :

  • po pierwsze nie wyczyszczony komin traci na drożności przez co osłabia się jego ciąg,

  • osłabiony ciąg wpływa na efektywność pracy pieca i zachodzących w nim procesów spalania,

  • nieprawidłowe spalanie na skutek niewłaściwego ciągu powoduje gromadzenie się jeszcze większej ilości sadzy w kominie,

  • nagromadzona sadza w kominie stwarza realne ryzyko jej zapłonu,

  • zapłon sadzy w kominie może doprowadzić do uszkodzenia komina, a także rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Dalej jednak uważam, że wykonywanie tego na własną rękę jest raczej nie do końca przemyślanym pomysłem. Chodzi w tym przypadku o papiery. Kominiarz oprócz czynności czyszczenia wystawia kwit potwierdzający dokonanie przeglądu. Jest on czasami niezbędny w sytuacji najbardziej dramatycznej. Firma ubezpieczeniowa, która, jak duża część z nas miała wątpliwą przyjemność się już przekonać, jest naszym „przyjacielem” kiedy płacimy składki. Kiedy należy wypłacić odszkodowanie stajemy się już intruzami. Wtedy też będą szukać wszelkich paragrafów, aby takie roszczenie oddalić. Jednym z nich może być brak dokumentów potwierdzających obowiązkowe okresowe przeglądy stanu komina. Warto o tym pamiętać i o to zadbać. Jeżeli jednak świadomi tych zagrożeń, a także innych, jak choćby upadek z dachu, dalej upieramy się za własnoręcznym czyszczeniem, warto wiedzieć jak to wykonać. I zgodnie z logiką zaproponowaną przez naszego klienta należy zapytać czym takie czyszczenie wykonywać.

Dużo zależy od tego czym palimy, a więc jakim paliwem i jakiej jakości. Jak ciąg kominowy, zależny głównie od wysokości i przekroju komina, skonfigurowany jest z parametrami pracy pieca. Innymi słowy kwestią kluczową jest jakość spalania. A konkretnie ile sadzy czy substancji smolistych pozostaje w kominie. Jeżeli mamy do czynienia ze skrajnie korzystnymi warunkami, popartymi częstym czyszczeniem, prace takie można wykonywać szczotką z tworzywa sztucznego. Jest ona delikatniejsza i z informacji jakiej uzyskałem od kolegi kominiarza występuje w wersji bez dolnego obciążnika, za to z trzonem (nie pamiętam jedno czy kilku -elementowym) umożliwiającym jej przepychanie od góry komina. W większości jednak przypadków jedynym rozwiązaniem pozostaje tradycyjna szczotka stalowa. Jest ona zdecydowanie twardsza i w większości przypadków jedynie nadająca się do zastosowania. Prawdą jest, że szczotka taka jest mniej przyjazna dla wkładu ceramicznego, jednak nie narusza ona w żaden sposób jego funkcjonalności. Trzydziestoletnia gwarancja udzielona na komin uwzględnia właśnie między innymi czyszczenie wkładu stalowymi szczotkami. Można z nich więc korzystać bez obaw. Problemem w tym przypadku raczej może być coś innego. Chodzi o podczepiany do szczotki od spodu stalowy obciążnik. Występuje on najczęściej w formie stalowej kuli. Nieumiejętne bądź nieostrożne obchodzenie się z tym w czasie czyszczenia może spowodować pęknięcie wkładu ceramicznego. Stalowej kuli naprawdę niewiele trzeba aby wyrządziła sporo szkód. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to aby kominiarz używał kul pokrytych warstwą gumy. Są one równie dostępne jak te tradycyjne.

Co do kwestii zakupu tych akcesoriów, to faktycznie nie posiadamy ich w ofercie, jeszcze. Do tego czasu jak zwykle najbardziej pomocnym i godnym polecenia jest „wujek google”, który podpowie gdzie takie rzeczy można zakupić.

 

 

Komentarze:

Napisany przez benzmylove dnia
Jeżeli chodzi o przeglądy budynków to polecam firme http://www.otwock.przeglady-budowlane24.pl Jestem bardzo zadowolony ze świadczonych usług. Bardzo fajni ludzie i co dla mnie było ważne przystępna cena.
Napisany przez edward dnia
witam.. od dwóch miesięcy mam Państwa komin o średnicy 200 mm z dodatkową wyczystką na strychu. Niestety nie ma nigdzie szczotek do czyszczenia komina aby włożyć przez wąską wyczystkę ok. 9 cm.Pozdrawiam
Napisany przez Mildredmit dnia
Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)
Napisany przez richardmlldk dnia
Hello!
I live in Denmark - the city of Copenhagen. I liked your forum. Razrishite to attach to it and communicate!
Good wind and success!
Richard Malcolm.
Napisany przez Artur dnia
Witam, mam w kominie zamontowany wkład stalowy, jakiej szczotki powinienem używać do jego czyszczenia ? Wiem że są różne stąd moje pytanie i czy do wkładów stalowych można używać katalizatora typu spalsadz ?

< powrót

© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk