Kto pyta nie błądzi

19.11.2015

kto-pyta.jpgLudzka ciekawość nie zna granic. Niektórzy mówią, że gdyby nie ona, do tej pory nie wyszlibyśmy z jaskiń. Zaczynając więc już od wieku dziecięcego ludzie pytają o wszystko. I tylko od cierpliwości adresatów tychże pytań zależy w jakim tempie rośnie ogólny poziom wiedzy i świadomości. Zgodnie więc z ideą wzrostu w tym duchu, również my jako adresaci wielu wątpliwości, wykazując dużą wrażliwość i wyrozumiałość, na miarę naszych skromnych możliwości, staramy się odpowiadać temu wyzwaniu.

Niektóre są zaskakujące, inne tendencyjne. Bywają zasadne, ale także głupie. Wszystkie natomiast jednakowo dla nas ważne. Dlaczego? Bo to pytania naszych klientów. Obecnych albo potencjalnych. To my jako producent jesteśmy dla nich, a nie jak myślą i co gorsza działają w niektórych firmach, oni dla nas. Stąd też każdy problem klienta jest naszym problemem, od którego się nie uchylamy i przed którym nie uciekamy. Za każdym więc razem pojawiającą się wątpliwość staramy się traktować rzetelnie oraz indywidualnie :

witam, jestem firmą budowlaną, zamówiłem u waszego przedstawiciela system kominowy brata, ale nie otrzymałem czapy kominowej chodzi o ten czerwony (przykładowy kolor) daszek na komin w gazetce jest jako zestaw wasz przedstawiciel powiedział też ze będzie zachwalał a teraz powiedział ze to wy nie dostarczacie, klientka teraz strasznie truje ze sprzedaliście bez czapy lecz według wzoru powinien być dlaczego macie takie niedomówienia i co teraz jest możliwość otrzymania go czy nie?

pozdrawiam

krzysztof

Odpowiedź na pytanie Pana Krzysztofa mogła być bardzo krótka i brzmieć następująco : „Płyty przykrywające o które Pan pyta nie są w zestawie.” Postaraliśmy się jednak temat poruszyć nieco głębiej. Pouczyliśmy Pana Krzysztofa, że sprawa się ma podobnie jak z zakupem samochodu. Jeżeli ktoś idzie do salonu samochodowego wybiera jaki chce model, jakie ma mieć wyposażenie, kolor i tak dalej. W związku z tym, później nie może mieć pretensji, że ten samochód, który kupił, to jest trochę inny od tego w katalogu, który teraz przypadkiem wpadł mu w ręce. Chciałbym w tym momencie dodać, iż w katalogach z reguły prezentuje się wszystkie dostępne opcje, warianty i dostępne elementy wyposażenia. Nigdzie w naszym katalogu nie jest napisane, że te czy inne elementy wchodzą w jego skład. Takie informacje są u nas w cenniku, gdzie wyraźnie jest określone jakie elementy wchodzą w skład komina oraz na stronie internetowej w wykazie elementów.

Po drugie i co ważniejsze, takie płyty nie mogą być na wyposażeniu standardowym, ponieważ dopasowywane są za każdym razem do indywidualnych potrzeb klienta, chodzi przede wszystkim o ich rozmiary. Płytę więc za każdym razem wykonuje się znając po pierwsze konfigurację komina, czyli jakie pustaki spalinowe, jakie wentylacyjne i do tego w jakim położeniu względem siebie są ustawione. Mało tego, kominy również wykańcza się w różny sposób: obkleja płytką, obmurowuje cegłą, czy obkłada wełną i tynkuje. Za każdym razem więc rozmiar faktyczny komina jest inny. Nie można więc z góry przewidzieć jakie te wymiary są.

Po trzecie jest to kwestia informacji w punkcie handlowym. Kominy naszej marki zakupić można u naszych dystrybutorów. Jest to więc kwestia komunikacji na linii zamawiający - sprzedawca, co konkretnie zawiera oferowana cena. Przypomnę w tym momencie, że według posiadanej przeze mnie wiedzy, na dzień dzisiejszy, nasze kominy standardowo wyposażone są w największą ilość niezbędnych do ich prawidłowego montażu i funkcjonowania elementów na polskim rynku.

Płytę oczywiście możemy wykonać dowolnego rozmiaru, ale musimy wiedzieć do jakiego komina, trzeba będzie oczywiście za nią dopłacić.

Na tym sprawa Pana Krzysztofa się zakończyła. Nie miałem okazji z nim już później korespondować, ale myślę że nasze wyjaśnienia uznał za logiczne i zgodne z prawdą. Nie jest jednak tak, że zupełnie nie rozumiemy jego pretensji. Skoro pojawiły się z tym związane wątpliwości u jednego z naszych klientów, nie oznacza, że nie pojawiły lub nie pojawią się podobne u innych. Może to świadczyć o tym, że odpowiednia informacja powinna jednak również w katalogu się pojawić. Dla rozwiania więc choćby jednej podobnej wątpliwości na rok sprawę naniesienia odpowiednich uzupełnień przedstawię na kolejnym zebraniu firmowym. Poniżej kilka przykładów z wielu typów i kolorów  naszych płyt stalowych:

Pyty20przykrywajce1.png

Kolejne pytanie można zakwalifikować do grupy „najczęściej zadawane”:

Dzień dobry,

Ekipa robiąc u mnie komin zrobiła wyczystkę ze złej strony. Komin znajduje się przy ścianie wewnątrz budynku. Chciałbym się zapytać o:

- możliwości techniczne,

- cenę przeniesienia wyczystki na drugą stronę komina,

- czy może to zrobić wykwalifikowany dostawca wkładu kominowego czy macie jakichś serwisantów?

poprosiłbym o jak najszybszą odpowiedź w tym temacie.

Oczywiście nie wymagamy od nikogo czytania artykułów na naszym blogu. Właściwie, to my czujemy się zaszczyceni kiedy ktoś postanawia swój wolny czas poświęcić na czytanie tego co mamy do powiedzenia. Zmierzam do tego, że dla czytającego nasze artykuły odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Osobom nie wtajemniczonym przypominam, oświadczam i po raz kolejny daję do zrozumienia:

Jako producent prawdopodobnie najlepszych systemów kominowych w Polsce posiadamy prawdopodobnie najlepszą ekipę serwisową. Przeprowadzamy więc wszelkie możliwe do przeprowadzenia przeróbki w kominie :

- zaślepiamy lub obracamy trójniki,

- odpowiednio je podnosimy lub obniżamy,

- wymieniamy wszystkie lub pojedyncze elementy wkładu ceramicznego,

- wstawiamy elementy, o których wstawieniu ktoś zapomniał,

- uszczelniamy lub likwidujemy przecieki,

- udrażniamy, demontujemy i zamontowujemy na nowo akcesoria.

Jeżeli o czymś zapomniałem proszę mnie poprawić. Robimy wszystko w obrębie komina poza jego czyszczeniem. Druga część pytania dotyczy możliwości samodzielnego przeprowadzenia takiej czynności. Z uwagi na już wieloletnie doświadczenie i studium przypadków zdecydowanie odradzamy jakąkolwiek samodzielną ingerencję w zbudowany komin. Chodzi o sprawę związaną z gwarancją na produkt, ale nade wszystko o bezpieczeństwo. Są sytuacje, że zwykły telefon i krótko udzielony instruktaż słowny pozwala na samodzielną korektę popełnionych błędów. I wielokrotnie już tak było, że nie zachodziła konieczność wysyłania serwisu. Wiadomo, że jest to zawsze bardziej kosztowne, a nam przede wszystkim chodzi o dobro klienta. Serwis w naszym mniemaniu nie jest powołany do zarabiania na nim pieniędzy. Są jednak operacje, których prawidłowe przeprowadzenie na własną rękę jest niemożliwe. Klienci czasami się nie mogą z tym zgodzić, uważają, że to raczej nic trudnego. Dopiero później, widząc na własne oczy jak cała operacja przebiegła, przyznają rację, ciesząc się, że nie musieli samemu się tym zajmować.

Kolejna sprawa, która do mnie trafiła jest jak dobry film, warto do niej co jakiś czas powracać :

Witam.

Przeczytałem na Państwa blogu jeden z wpisów w którym poruszacie kwestię kitu. Mianowicie wytknęliście pewnej ekipie że był źle rozrobiony. Prawidłowo powinno się mieszaninę wykonać w proporcjach 1:7. Jestem mocno zdziwiony, gdyż jestem po murowaniu Waszego komina i w dołączonej instrukcji (której już nie potrafię odnaleźć) jak również na pudełku z kitem (którego również już nie posiadam) nie było informacji o rozrabianiu, jedynie o rozmieszaniu. Szukam potwierdzenia że zrobiłem to poprawnie stąd też moje pytanie, czy wysyłacie Państwo różne rodzaje kitów? Czy istnieje taka szansa że dostałem kit, który nie wymagał rozrobienia z wodą?
Z góry dziękuję za odpowiedź,

pozdrawiam
Dawid

Problem z kitem ma wielu. Ostatnio nawet jeden z producentów. Pan Dawid, którego pozdrawiam, dziękując mu za zainteresowania naszą stroną poruszył sprawę pudełka, które pod otwarciu dla niektórych okazuje się raczej puszką i to niestety Pandory. Owszem, posiadamy w ofercie dwa rodzaje kitów :

  • suchy, przeznaczony do systemów Brata Turbo

    kitsuchy6.jpg 

  • gotowy, przeznaczony do systemów Brata Uniwersal i Standard

    Kit4.jpg 

Kit suchy wymaga wymieszania z wodą. Mieszanie jak zauważa Pan Dawid wykonane musi być według reguły : 1cześć wody, 7części kitu. Należy tego bezwzględnie przestrzegać. Rozmieszanie w innych proporcjach powoduje że kit traci zupełnie swoje właściwości, jest to niestety najczęściej popełniany przez wykonawców błąd. Skutkuje on niestety koniecznością zdemontowania zainstalowanego wewnątrz wkładu ceramicznego i ponowne jego klejenie. Nie należy się zrażać początkowym wrażeniem podczas urabiania kitu. Może się wydawać, że coś jest nie tak, gdyż na początku dosyć trudno jest uzyskać pożądany efekt. Sytuacja zmienia się radykalnie po około minucie mieszania. Kit staje się lepki i plastyczny. Wtedy staje się jednym z najlepszych spoiw o tym przeznaczeniu na rynku. Konsystencję prawidłowo rozrobionego Kitu przedstawia poniższy film:

Kit mokry jest gotowym do stosowania produktem. Należy go zwyczajnie przemieszać, gdyż w przypadku jego dłuższego „leżakowania” może dojść do lekkiego rozwarstwienia. Natychmiast jednak po kilku ruchach szpachelką jest on gotowy do użycia. Prawidłową konsystencję i sposób nakładania prezentuje poniższy film:

Nie sposób po otworzeniu opakowań się pomylić. Kit suchy ma konsystencję proszku, kit gotowy mocno gęstej papki.

Przedstawione powyżej pytania są jednymi z wielu, które od Państwa otrzymujemy. Za wszystkie serdecznie dziękujemy, kolejne z pewnością pojawią się niebawem. Co w tej sprawie najcenniejsze, mam wrażenie, że dzięki nim uczymy się od siebie wzajemnie.

Komentarze:

Napisany przez stopnie dnia
Witam
Mam pytanie co w przypadku jeśli komin wystaje ponad połać dachu jakieś 2-3m i nie ma możliwości dostać się do niego, aby go wyczyścić? Są dostępne jakieś stopnie albo coś w tym stylu, no i przede wszystkim jak je przymocować do waszego komina?
Dodam tylko, że ława kominiarska nie zda egzaminu proszę o pomoc
w rozwiązaniu mojego problemu.
Pozdrawiam Sebastian \

PS dodam, tylko że komin będzie wykończony tynkiem cienkowarstwowym.i dach jest 2 spadowy o kącie nachylenia 45stopni jesli to w czymś pomoże
Napisany przez stopnie odpowiedź dnia
Kwestia czyszczenia komina zasadniczo zależy od kominiarza. W takich przypadkach to on z uwagi na bezpieczeństwo dobiera metodę "dostania się do komina".
Czyszczenie w takim przypadku może odbywać się z dołu przy użyciu szczotki, albo z góry metodą tradycyjną przy użyciu podnośnika. W grę wchodzi także użycie drabiny, ale
podjęcie tej czynności uzależnione jest od statyki komina. Po pierwsze powinien on być właściwie zazbrojony, po drugie poprawnie usztywniony na poziomie więźby dachowej. Nie bez znaczenie w takim przypadku jest jego masa. W takim przypadku również komin nie może występować w kalenicy budynku. Co do stopni, to o ile takowe występują to nie mogą być montowane do komina za zasadzie kołkowania ich do samego komina, a jedynie na zasadzie opasek zaciskanych wokół jego obwodu. Jestem w stanie wyobrazić sobie takie rozwiązanie, jednak zastosowanie takiego rozwiązania na kominie wymaga w pierwszej kolejności konsultacji i wyliczeń konstruktora budowlanego.
Mam nadzieję, że pomogłem.
Napisany przez Robert dnia
"Jako producent prawdopodobnie najlepszych systemów kominowych w Polsce"

Ja rozumiem, że macie prawo reklamować się ale z całym szacunkiem muszę wyprowadzić z błędu zarówno Was jak i czytających.

Po pierwsze nie produkujecie systemów kominowych tylko jedynie je składacie.
Produkujecie jedynie pustaki a rurę ceramiczną, która jest sercem komina importujecie od producenta.

Po drugie nie składacie najlepszych systemów kominowych na 100%.

"Posiadamy prawdopodobnie najlepszą ekipę serwisową"

A z powyższym zdaniem mogę się w pełni zgodzić gdyż posiadacie profesjonalną ekipę serwisową. Szacunek :)

Pozdrawiam

JAWAR Sp z o.o.
Producent Systemów Kominowych
Napisany przez Krzysztof dnia
Dzień Dobry Panie Robercie
Dziękuję za czynne włączenie się do dyskusji o problemie. Może się mylę, aczkolwiek odnoszę wrażenie, że jest Pan naszym częstym gościem.
Co do podnoszonych przez Pana kwestii, dziękuję za ciepłe słowa odnośnie naszego serwisu.
Domyślam się, że w pozostałych sprawach różnimy się o tyle, że uważa Pan, że to kominy Jawar'u są najlepsze, ale jest to dla mnie jakby zrozumiałe.
Obawiam się jednak, że Pańska ocena może mieć tyle wspólnego z prawdą, co Pańska wiedza na temat tego, co w rzeczywistości produkujemy i jest to również dla mnie zrozumiałe.
Na koniec słowa uznania również dla Państwa za uruchomienie własnej produkcji ceramicznych wkładów kominowych.

Pozdrawiam
Brata Systemy Kominowe

< powrót

© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk