Mokre plamy na kominie

Jakiś czas temu opisywałem przypadek Pana Darka, którego od bardzo długiego czasu dręczył koszmar wiecznie mokrej plamy na kominie w nowo wybudowanym domu. Dzięki naszej interwencji jego problem się skończył, ale masowo zaczynają wpływać do nas zapytania i prośby o pomoc w podobnych przypadkach. I choć wydawałoby się, że postawienie diagnozy w takich sytuacjach jest już proste, to życie ciągle ucząc nas pokory, powtarza w kółko jedno krótkie powiedzonko : „rutyna gubi”.

Na początku lutego otrzymałem następującego maila :

Witam,

na załączonych zdjęciach widać mój problem.

Przeglądałem pokrewny temat "koszmar młodego inwestora" i wydaje mi się, ze błędy z tej budowy nie zostały popełnione.

Komin z którym mam problem to system kominowy brata turbo.

Plamy maja charakter okresowy i wydaje się, ze powstają podczas opadów w wietrzne dni. Jak widać inne kominy są praktycznie suche ( komin standardowy+wentylacyjne). Kołnierz jest założony i samo wykończenie wydaje się być szczelne. Dodam, ze plamy są widoczne na poddaszu nieużytkowym, z nieocieplonym dachem. Któregoś wietrznego dnia zauważyłem w kotłowni, ze w okolicy ścieku kondensatu kapie dość mocno woda, pomiędzy rurą, a pustakiem.
Co może być przyczyną?? Czy w głównej mierze błędy przy wykończeniu stożka?? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Remigiusz

DSC00913.JPG

Załączone zdjęcie nie pozostawiało żadnych wątpliwości. Tam musiało się lać i to naprawdę sporo wody. Moja odpowiedź jaką udzieliłem Panu Remigiuszowi na postawione pytanie brzmiała „Tak”. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest deszczowa woda dostająca się do przestrzeni między rurą a pustakiem, a bezpośredni z tym związek mają nieprawidłowo zamontowane : stożek i kołnierz do spółki z płytą przykrywającą. Owszem Pan Remigiusz pisał, że sprawdzał te miejsca sugerując się naszym poprzednim artykułem na ten temat, ale ja mu zwyczajnie nie uwierzyłem. I przyznaję się bez środków przymusu, bijąc się jednocześnie mocno w pierś. Oczywiście dałem wiarę temu, że sprawdzał, ale nie uwierzyłem, że jest w stanie dobrze to ocenić. Dodatkowo zmylił mnie jeden z podawanych przez niego faktów. Pan Remigiusz przedstawił te zdarzenia jako pojawiające się okresowo, a szczególnie w wietrzne, deszczowe dni. Zaproponowałem wobec tego wizytę jednego z naszych specjalistów na miejscu, aby przyglądając się z bliska można było rzetelnie ocenić sytuację i pomóc.

Pan Remigiusz niebawem skontaktował się z naszym przedstawicielem Jackiem, a za jego pośrednictwem trafił do naszego działu reklamacji. W trakcie rozmowy telefonicznej poprosiłem o przesłanie zgłoszenia reklamacyjnego z dowodem zakupu komina. Po ich otrzymaniu ustaliliśmy termin mojego przyjazdu. Na miejscu czekali na mnie zgłaszający reklamację Pan Remigiusz oraz szef jego firmy budowlanej Pan Marcin. Oboje mieli już swoją teorię dotyczącą przyczyn zaistniałej sytuacji. Pan Remigiusz opierając się na naszej wstępnej opinii obstawiał na źle wykonane zakończenie komina. Pan Marcin sugerował konieczność stosowania wełny mineralnej jako ocieplenia w tym systemie, jednak krótki wykład na temat zasad działania ceramicznych systemów turbo rozwiał jego wątpliwości w tym zakresie. Sprawa niewłaściwie wykonanego zakończenia komina również upadła, ponieważ zwyczajnie, wykonane ono było prawidłowo. Nie było wyjścia, trzeba było szukać dalej. W takich sytuacjach najdrobniejszy szczegół, jak to bywało w historiach z Sherlock'iem Holmes'em okazuje się kluczową wskazówką. Zapytałem o sposób odprowadzania kondensatu, którego zwykle tworzy się masa w trakcie pracy gazowych kotłów kondensacyjnych, gdyż nie zauważyłem żadnego jego odprowadzenia z komina. Wtedy usłyszałem, że tam się nic nie zbiera. W tym momencie nastąpił zwrot w akcji. Wiedziałem już co było przyczyną tych plam, ale udowodnienie tego nie obędzie się bez użycia „silnych argumentów”, takich jak duża szlifierka kątowa. Miałem już wcześniej kilka takich przypadków, więc mówienie o tym bez użycia szlifierki przychodziło mi bez trudu. Niezwykle nieprawdopodobne z kolei wydawało się to moim słuchaczom. Sprawa jest logiczna, (wykluczając poprzednie przypuszczenia) skoro nie ma kondensatu, a który być powinien wewnątrz wkładu ceramicznego, a pojawia się woda której być nie powinno między wkładem ceramicznym a pustakiem, znaczy że kondensat zamiast płynąć do zbiornika ścieku wpływa strumieniami tam gdzie nie powinien. W jakich przypadkach jest to możliwe? W sytuacji niewłaściwego łączenia lub klejenia rur ceramicznych. Moje słowa niestety jak w większości przypadków nie wystarczyły, musiała przemówić moja szlifierka, która już po chwili odsłoniła prawdę :

DSCF7354.JPG

Kondensat, a więc skraplające się spaliny pochodzące z kotłów gazowych są niezwykle agresywne. Wobec tego łączenie wkładów ceramicznych w kominach musi być dokładne. W tym przypadku było dokładne, bo wykonywał je dobry fachowiec, ale nie zastosował się do jednej bardzo rygorystycznej zasady. Nieprawidłowo rozrobił kit do tego przeznaczony.

Do systemów odprowadzających spaliny z kotłów gazowych służy specjalny kwasoodporny kit. Instrukcja mówi o rozrobieniu go z wodą w proporcji 1 część wody do 7 części suchego kitu.

Każdemu, powtarzam każdemu, również mi kiedy miałem ten kit pierwszy raz w rękach, wydaje się to nieprawdą. Trzeba rzeczywiście narobić się szpachelką, aby odpowiednio go rozmieszać. Ale proszę tym razem uwierzyć mi na słowo. Jest to możliwe. Po pewnym czasie mieszanina robi się miękka i bardzo plastyczna i niezwykle łatwa w aplikowaniu. Do tego najbardziej odporna ze wszystkich znanych mi spoiw na działanie zawartych w kondensacie kwasów. U Pana Remigiusza budowlaniec popełnił jeden wydawałoby się niewinny błąd. Źle rozrabiając kit doprowadził do jego wypłukiwania przez kondensat, w konsekwencji czego powstały szpary, którymi obficie płynął po zewnętrznych ścianach rur ceramicznych. Doprowadziło to do znaczącego podniesienia poziomu wilgotności w niezwykle wąskiej przestrzeni między wkładem a pustakami, w konsekwencji czego te ostatnie chłonąc ją jak gąbka trąciły mokrymi plamami.

W całym swoim kłopocie Pan Remigiusz miał jednak podwójne szczęście:

Po pierwsze wybrał najlepszą z możliwych markę systemów kominowych :) Od pozostałych wyróżnia nas niespotykana kompletność naszych systemów, pomoc techniczna w razie problemów oraz faktycznie działający serwis.

Po drugie wybrał bardzo dobrą firmę budowlaną. Błędu nie ustrzec się może najlepszy. O klasie zawodnika świadczy właśnie to, jak sobie potem z nim radzi. Pan Marcin podszedł do sprawy odpowiedzialnie. Uznał swoją pomyłkę, a także przyjął na siebie jej konsekwencje.

Niezbędna oczywiście w tej sytuacji okazuje się interwencja naszego serwisu, ale Pan Remigiusz zupełnie spokojnie przyjmując ten fakt do wiadomości, sprawiał wrażenie człowieka mającego poczucie, że jest w dobrych rękach.

 


Komentarze:

Napisany przez Janka88 dnia
Witaj,
mieliśmy z mężem też ciągle problem z mokrym kominem. Zupełnie nie mogliśmy sobie z tym poradzić, paliliśmy suchym drewnem,zimą plamy trochę znikały, ale jak tylko przychodziło lato komin był tak mokry, że normalnie to była tragedia. Pewnego dnia przyjechał do nas kuzyn. zobaczył to poszedł na papierosa do kotłowni. Doradził nam by zakupić regulator ciągu kominowego firmy polmar. Bardzo się baliśmy, opinie na forach internetowych są co prawda bardzo dobre, ale to jednak koszt około 700 złotych. Zaryzykowaliśmy i jednak się opłacało. Komin suchutki, nasze problemy z nim się skończyły.
Napisany przez romek24 dnia
w tym przypadku, to ten wyciąg chyba by niewiele pomógł !!!
Napisany przez Robert D. dnia
Witam,

TAKIEJ BZDURY JESZCZE W ŻYCIU NIE CZYTAŁEM. JEST BEZCZELNOŚCIĄ TAKIE OSZUKIWANIE KLIENTÓW!!!

Pracowałem w dwóch firmach kominowych tj. w Presto i Schiedel gdzie miałem stały kontakt z największymi autorytetami i wybitnymi specjalistami z dziedziny techniki kominowej. W tym przypadku kondensat nie ma prawa wydostać się na zewnątrz, nawet jeżeli nie ma kleju. Rury kominowe są łączone na pióro wpust i dodatkowo uszczelniane kitem. Kondensat jak każda ciecz płynie z góry na dół a nie z dołu do góry !!!! Twierdzenie że powodem jest nieprawidłowe sklejenie rur jest nadużyciem i manipulacją.

PRAWDZIWYM POWODEM PRZECIEKANIA KOMINA JEST KATASTROFALNA JAKOŚĆ RURY CERAMICZNEJ STOSOWANEJ PRZEZ BRATA, KTÓRA PIJE WODĘ NICZYM GĄBKA. BRATA UŻYWA NAJWIĘKSZEGO SZAJSU, WAŻNE ŻEBY BYŁ TANI NIE WAŻNE ŻE NARAŻA W TEN SPOSÓB ŻYCIE, ZDROWIE I MAJĄTEK KLIENTÓW. TAK TO JEST NIESTETY Z FIRMAMI, KTÓRE CHCĄ SIĘ TYLKO DOROBIĆ NA CUDZEJ KRZYWDZIE.

Pozdrawiam
Robert D.
Napisany przez Robert Dubielecki dnia
Drogi Panie Przedmówco, a może raczej powinienem powiedzieć klaunie.
Aktorem Pana nazwać nie mogę, bo mimo iż gra Pan kogoś kim Pan nie jest, to błazeński charakter tego wystąpienia każe mi zakwalifikować Pana, nie obrażając tych artystów, w poczet trupy cyrkowej.
Otóż wszystko na to wskazuje, że próbuje się Pan podszywać pode mnie – Roberta Dubieleckiego obecnego pracownika firmy Brata Systemy Kominowe.
Faktycznie poprzednio pracowałem w firmach Presto i Schiedel. Czas ten był dla mnie cenny, ponieważ wśród wielu samozwańczych ekspertów z dziedziny kominowej można tam było również spotkać prawdziwych fachowców, których wiedzy i autorytetu nie sposób kwestionować.
Kuba Wojewódzki pytany przez innego dziennikarza o okoliczność jego przejścia z Polsatu do TVN-u odpowiedział mniej więcej tak : „Pracowałem w telewizji bardzo dobrej, ale teraz pracuję w jeszcze lepszej”. Takie same są dziś moje odczucia po przejściu do obecnego pracodawcy.
Ludzie z którymi pracuje dziś, są równie dobrymi specjalistami, a firma jako całość jest doskonale przygotowana do realizowania swojej misji w rynku, której wyznacznikami są jakość, serwis, rozwój i odpowiedzialność za produkt od początku do końca. W moim odczuciu, właśnie w tych aspektach wyprzedzili oni pozostałych konkurentów, dlatego trudno się dziwić desperackiej błazenadzie, której świadkami teraz są wszyscy.
Różnimy się tym również od innych, że nie rzucamy słów bez pokrycia i bez empirycznego zbadania sprawy. Panie klaunie, słowo empiryczny znaczy doświadczalny – więc zanim o czymś piszemy, sprawę rozważamy w kategoriach teoretycznych, a później sprawdzamy w rzeczywistości na konkretnych materiałach.
Skoro podszywa się pode mnie, mogę czuć się więc wobec tego zaszczycony, ponieważ jak rozumiem występuję w tym momencie w roli eksperta. Posłuchaj więc mój młody przyjacielu głosu prawdy i czytaj częściej naszego bloga, a faktycznie twoja wiedza z czasem urośnie. Co do twoich zarzutów sprawa ma się następująco :
Nie wgłębiając się w szczegóły, został popełniony błąd podczas nakładania kitu. Do tego faktu przyznał się szef grupy wykonawczej nie wnosząc przeciwko temu sprzeciwu. Na skutek tego błędu doszło do efektu, który świat budownictwa nazywa „podciąganiem kapilarnym”. Poczytaj mój drogi klaunie na ten temat, nawet w internecie. Jeżeli natomiast tak powszechnie znany problem będzie dla ciebie niezrozumiały, zapraszam na prywatne konsultacje. Moja skrzynka mail'owa to r.dubielecki@brata.pl, postaram się pomóc. Możesz oczywiście pisać do mnie ze swojej skrzynki którą nazwałeś na cześć mojego imienia. Jak już pisałem schlebia mi to, że uważasz mnie za swojego idola. Krótko mówiąc izolacje poziome w budynku stosuje się między innymi z tego powodu, a dla zobrazowania problemu powiem tylko, że w zależności od materiału podciąganie wilgoci w pionie do góry może wynosić nawet kilka metrów. Jaką wobec tego wydaje się przeszkoda 1cm połączenia pióro-wpust stosowana w rurach ceramicznych?
Co do tej rzekomej katastrofalnej jakości rur to odpowiem również rzeczowo, bez rzucania pustych oskarżeń. Otóż na rurach o podobnych parametrach jakościowych pracują obecnie zarówno firmy Presto jak i Schiedel i nie jest dużym problemem aby to udowodnić, ponieważ każda z tych firm dysponuje raportami z badań tych rur i w każdym momencie można to porównać. Skoro więc te firmy jak sam rzekłeś naszpikowane są autorytetami, dlaczego więc nie rezygnują z tych rur. Jest to jednak argument słowny – zgadza się. Co mogę więc powiedzieć aby nadać temu argumentowi bardziej wiarygodnego wydźwięku.
Wystarczy, że odpowiem jak cała sprawa związana z tą reklamacją się zakończyła. Na miejsce do klienta przyjechał nasz serwis nadzorując naprawę połączeń rur ceramicznych. Stare zostały usunięte, a w ich miejsce położony na nowo, prawidłowo rozrobiony kit. Zaznaczę, że nie zmienialiśmy rur. Pracę pod naszym nadzorem prowadziła ta sama firma wykonawcza. Problem cudownie zniknął. Od lutego do dnia dzisiejszego nie mamy zgłoszeń od Pana Remigiusza, którego problem ten dotyczył. Na jakiej zatem podstawie mój sfrustrowany klaunie twierdzisz, że narażamy życie , zdrowie i majątek naszych klientów ?
Może dlatego, że nie możesz poradzić sobie ze mną na rynku, no cóż, wybacz mi ale ja po prostu wykonuję swoją pracę, a to że klienci nam ufają to wynik naszej uczciwości i zdrowo – rozsądkowego podejścia do ludzkich problemów i sytuacji w których się znaleźli. Mało tego. Do tej pory zrealizowaliśmy całą masę inwestycji w Polsce i poza jej granicami w budynkach wielokondygnacyjnych. Niektóre dochodziły do 10-ciu kondygnacji. Sprzedaliśmy więc kilometry systemów kominowych Brata Turbo i zapewniam cię mój mały klaunie, że gdyby sprawy się miały tak jak je opisujesz bylibyśmy już bankrutem. Na przekór innym jednak rozwijamy się, dajemy zatrudnienie i inwestujemy w Polsce, budując wizerunek polskiej marki w Europie.
Nazywam się Robert Dubielecki i nie jest tajemnicą, że wyglądam tak :
http://brata.info/pl/aktualnosci.php – wpis z 14-go maja
Ciekawy jestem natomiast kim ty jesteś mój klaunie, czy masz na tyle odwagi, żeby zdjąć błazeński strój i pokazać swoje prawdziwe oblicze? Oboje wiemy jaką nazwę skrzynki pocztowej podałeś i nie jest ona znana nikomu innemu. Powołaj się więc na nią, a unikniemy ryzyka pojawienia się kolejnych klaunów, którzy chętnie skorzystaliby teraz ze sposobności podszycia się pod ciebie.
Czekam zatem:-)
Napisany przez govuveqaryidu dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez otmialatiseji dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez ausasacof dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez apcenag dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez eguhefivus dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez opicaimahe dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez uogupunejetzu dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez itugoqkai dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez ogibojeru dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez ukitadom dnia
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ventolinsalbutamol-buy.org.ankor http://ventolinsalbutamolbuy.org/
Napisany przez Karol dnia
Jasne, cały kondensat przecieka kapilarnie na zewnątrz, nic nie dostaje się do skraplacza - dobre sobie...
Druga sprawa to, że na zdjęciach przemoczony tynk jest czysta wodą, a nie kondensatem. Widziałem na ścianach wykwity po kondensacie i nie wygląda to z całą pewnością jak na zamieszczonym zdjęciu.
Miejsce łączenia rur ceramicznych faktycznie trochę podciągnęło ale dla mnie wynika to raczej z odwrotnego połączenia rur ceramicznych (do góry nogami).
Pan nazwany przez "mundrusia" klaunem na 100% racji.

Pozdrawiam

Karol
Napisany przez Bradlyacced dnia
Hi there! cialis cost excellent web page.
cialis free trial online
free cialis pills
cialis free voucher
Napisany przez Naprawa kominów Przybyła dnia
Zapraszam na moją stronę i do kontaktu telefonicznego w sprawie plam właśnie na kominie.

www.uszczelnianiekominow.pl

< powrót

© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk