Prewencja przez edukację

Jak pewnie niektórzy zdążyli już zauważyć, nasza działalność nie ogranicza się, jak w przypadku niektórych naszych konkurentów, wyłącznie do sprzedaży systemów kominowych. Zajmujemy się dodatkowo ich serwisem, naprawami, ale nade wszystko przyświeca nam idea ciągłego szkolenia przedstawicieli handlowych naszych dystrybutorów oraz grup wykonawczych. Nasz program szkoleniowy oparty na dwóch filarach : teoretycznym i praktycznym w opinii jego uczestników jest pierwszym i jedynym tego typu w Polsce, który odpowiada faktycznym potrzebom i oczekiwaniom ekip budowlanych.

Niejednokrotnie już słyszałem od naszych „kursantów”, po zakończeniu takiego szkolenia, że owszem w przeszłości uczestniczyli już w szkoleniach organizowanych przez innego producenta. Co akurat nie jest dla mnie zaskoczeniem, w wypowiedziach tych przewijały się zaledwie dwie organizujące je firmy z naszej branży, jednak z ich relacji wynikało, że te raczej prezentacje nazywane szumnie szkoleniami niczego właściwie do ich wiedzy nie wnosiły, a jedyną wymierną korzyścią z takiego przynudzania była sposobność do pobiesiadowania przy suto zastawionym stole. Z analiz jakie przeprowadzaliśmy ostatnio, mamy w Polsce około 40 do 50 firm, które szczycą określać się mianem producentów systemów kominowych, wśród nich oczywiście my. O ile się nie mylę cykliczne szkolenia na skalę krajową organizują zaledwie trzy i to te kolokwialnie mówiąc top'owe. Jest to dosyć zatrważające, bo technologia montażu komina jest relatywnie trudna, wymaga więc sporego wysiłku aby jej prawidłowe stosowanie weszło zainteresowanym w krew. Skoro więc zaledwie trzy lub cztery firmy zdając sobie z tego sprawę podejmują jakieś w tym zakresie działania , z czego przynajmniej połowa z nich robi to w formie prezentacji własnych genialnych osiągnięć na rzutniku, to efekt mamy jaki mamy. Systemy kominowe zostały wprowadzone do sprzedaży jako alternatywa dla kominów z cegły. I słusznie. Są zdecydowanie lepsze, bezpieczniejsze i do tego biorąc pod uwagę wszystkie aspekty paradoksalnie tańsze. Jednak jak do tej pory chyba nikt na poważnie nie wziął sobie do serca, aby odpowiednio przygotować do pracy z nimi tych, których należało, a więc ekipy budowlane. Słyszy się sporo narzekań na tą grupę zawodową ze wszystkich stron. Pamiętać należy jednak, że ludzie Ci często pozostawieni sami sobie uczą się, ale nie mając niekiedy wsparcia i zainteresowania znikąd, niestety wyłącznie na własnych błędach. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że taka zakrojona na szeroką skalę działalność edukacyjna jest kosztowna i równie dobrze obserwując wielu zdaję sobie sprawę, że jest to bariera dla nich nie do przebrnięcia. Poza pieniędzmi trzeba mieć również ludzi, którzy to zorganizują i poprowadzą. Analizując ofertę i rozwiązania technologiczne u większości naszych „producentów kominowych” z ich ewidentnymi wadami i brakami zastanawiam się skąd wzięli ludzi do opracowywania takich rozwiązań. Skoro więc ich produkty przez swoją daleko idącą niekompletność, a nierzadko wadliwość są źle przygotowane, to może i lepiej, że działalność edukacyjną sobie odpuścili. Nie przez złą wolę, ale zapewne przez brak przygotowanych do tego w swoich firmach pracowników.

Bo nie da się tego zrobić działając jako biuro handlowe pod przykrywką pięknej strony internetowej z dwoma zatrudnionymi magazynierami i wózkiem widłowym. Takich niestety producentów systemów kominowych mamy w Polsce, a jest ich niestety większość.

Wracając natomiast do tematu szkoleń chciałbym wspomnieć, że o części odbywających się w różnych miejscach w Polsce piszemy w zakładce aktualności na naszej stronie brata.pl

Nową rzeczą jednak, jaka ostatnio została wprowadzona na stronie naszego bloga jest rejestrator „Bratni Wykonawca”, dzięki któremu zainteresowani szczegółowym i profesjonalnym szkoleniem budowlańcy mogą zapisać się do bezpłatnego w nim udziału.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Komentarze:

< powrót

© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk