wolanie_o_pomoc_1.jpgCzasami zmagając się z pewnym problemem zwyczajnie się poddajemy. Próbujemy jednego, drugiego, ale nic nie pomaga. Co tu robić pytamy niekiedy sami – siebie. Sprawa staje się irytująca tym bardziej, że im więcej się staramy, tym efekty są coraz gorsze, a zamiast sobie pomóc, niechcący przyczyniamy się do coraz większych zniszczeń, które powstają przy okazji. Mimo, iż wiele rzeczy do tej pory nam wychodziło, przychodzi czasem moment aby uzmysłowić sobie, że sami nie damy rady. W takim wypadku znaczenie ma to, na kogo możemy wtedy liczyć.


Obmurowka.jpgEdytory tekstu, z których korzystam, od zawsze słowo obmurówka podkreślają jako błąd. Nie sprawdzałem, ale najprawdopodobniej nie ma również tego słowa w słowniku języka polskiego. Myślę jednak, że nie ma jeszcze, bo zgodnie z zasadą dynamizmu językowego, słowa które na stałe weszły do użycia czy to pochodzenia zagranicznego, czy określenia branżowe, niebawem stają się powszechnie obowiązującymi nazwami na przykład danej rzeczy, zjawiska czy osoby. Dlatego też słowo obmurówka, tak powszechnie stosowane w branży budowlanej, w mojej ocenie nie jest błędem językowym.


kamerka.jpgZdobycze techniki mają ułatwiać nam życie. Trudno wyobrazić sobie współczesność bez telefonów komórkowych, komputerów, samolotów czy internetu. Urządzenia typu drony, czy coraz gęściej instalowane w przestrzeni publicznej kamery są już czymś niemal normalnym. Te ostatnie okazują się również niezwykle pomocne w tropieniu błędów budowlanych. Zdjęcia i filmy przesyłane nam do analizy przez dociekliwych klientów to dla nas już niemal chleb powszedni.


kot-w-worku_1-5.jpgNiezmiennie sloganem numer jeden we wszelkiego typu materiałach promocyjno – reklamowych i to niezależnie od branży jest – najwyższa jakość. Szczycą się nią niemal wszyscy. W branży budowlanej prym w tym zakresie wiodą z pewnością producenci systemów kominowych, dla których hasło to stało się swoistym sztandarem, nierozerwalnie towarzyszącym im od początku działalności. I nie ma się czemu dziwić, bo w dobie zalewania rynku tanimi, podejrzanej jakości towarami, głównie z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich, klienci stali się na tym punkcie, w ostatnim czasie, szczególnie wyczuleni.


Pęknięte pustaki

30.06.2016

Doskonale zdaję sobie sprawę, że obecny czas niespecjalnie sprzyja innym refleksjom niż football'owe, szczególnie dzisiejszego wieczoru. Dlatego też w dużym pośpiechu i w miarę możliwości na skróty o temacie, którego zdaje mi się jeszcze nie było. Z pękniętymi pustakami raczej mamy do czynienia i to najczęściej w kontekście uszkodzonego jednego lub dwóch w transporcie. Wiadomo, że nie wszystkie drogi w Polsce są powiedzmy wysokich lotów, a niektóre wręcz nieprzejezdne. Charakterystyka jednak uszkodzeń, o których chcę opowiedzieć daleka była od poszukiwania winnych wśród nieuważnych pracowników firmy kurierskiej.


Klejenie-rur.jpgGdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Trudno mi teraz powiedzieć czy Pani Urszula poszła sprawdzić z własnej inicjatywy, czy wysłał ją mąż, nie chcąc samemu zostać posądzonym przez innych mężczyzn za marudnego i szukającego dziury w całym. Jeżeli tak, to wiedział co czyni, ponieważ efekt jej działań na długo niektórym utkwi w pamięci. I faktycznie coś w tym jest. Kobiecy upór i dociekliwość wiele razy okazują się dla wszystkich lepsze niż częste, męskie machnięcie ręką.


Zakończenie komina

20.04.2016

Zakonczenie-komina.jpgDiabeł tkwi w szczegółach. Wszystko zrobione jak należy, a jednak coś nie działa. Ile to już razy dokonując drobnej naprawy, czy podłączając nowo zakupiony sprzęt dochodzimy właśnie do podobnego wniosku? W takich sytuacjach zdani na niezgłębione pokłady własnej cierpliwości, przyczyn braku pożądanych skutków, poszukujemy sami lub zgodnie z regułą panującą w pewnym teleturnieju wykonujemy telefon do przyjaciela bądź specjalisty.


Kierownik budowy

25.03.2016

Kierownik_budowy_.jpgObowiązek objęcia funkcji kierownika budowy przez osobę o odpowiednich uprawnieniach do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w wystarczającym zakresie i specjalności, spoczywa na inwestorze (art. 18 ust. 1 PB, art. 41 ust. 1 PB). To więc od inwestora zależy komu tą funkcję powierzy. Zasadniczą jednak kwestią jest sprawa zakresu jego odpowiedzialności co do prawidłowości i jakości przeprowadzonych prac.


© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk