dom_do20gory_nogami2.jpgZ podobnymi przypadkami miałem do czynienia już kilkakrotnie. Zawsze jednak odkrywałem to po czasie, na etapie szczegółowych oględzin. Moje pojawienie się wówczas, najczęściej miało związek bądź to z pękniętym trójnikiem, bądź odchodzącymi od siebie rurami, oczywiście nieprawidłowo sklejonymi. Nauczyłem się już jednak, że zazwyczaj na jednym błędzie się nie kończy. Najczęściej to ich cały ciąg. Począwszy od samego dołu, aż po zakończenie. Tym razem pierwszy raz się zdarzyło, że to klient zauważył tą nieprawidłowość, a w zasadzie, co zdarza się coraz częściej - klientka.


szlamowanie_komina.jpgW przypadku wystąpienia nieszczelności w spalinowych lub wentylacyjnych kanałach kominowych, przeprowadza się ich naprawę, stosując między innymi technikę szlamowania. Najprościej ujmując, wnętrze naprawianego przewodu, pokrywane jest warstwą termoodpornej powłoki, tak aby powypełniała wszelkie ubytki, rysy czy nieszczelności powstałe w trakcie eksploatacji komina, tworząc jednolitą warstwę ochronną na całej jego długości. Przeprowadza się je, uprzednio komin oczyszczając z wszelkich zalegających pozostałości eksploatacyjnych, usuwając je mechanicznie lub dodatkowo poprzez kontrolowane wypalenie zalegającej sadzy. Operacja taka musi być więc przeprowadzana przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.


jaka_srednica_komina_2.jpg„Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi ...” Piosenkę zaśpiewaną przez Pana Jerzego Stuhra śpiewamy z niebywałym sentymentem do dziś i śpiewać pewnie będziemy już zawsze. Konsekwencją nieudanego występu, osoby do tego niepredysponowanej, będzie co najwyżej śmiech lub skrywany gdzieś, skrzywiony grymas twarzy, zgromadzonej wkoło publiczności. Na szczere oklaski za wykonanie, w takim przypadku raczej także nie ma co liczyć, chyba że za odwagę. Inaczej jednak sprawa się ma, jeżeli zamiast aspiracji bycia samozwańczymi gwiazdami estrady, próbujemy zabawiać się w bycie samozwańczymi doradcami technicznymi. Konsekwencje „nieudanego występu” w takiej sytuacji mogą być dużo poważniejsze.


wolanie_o_pomoc_1.jpgCzasami zmagając się z pewnym problemem zwyczajnie się poddajemy. Próbujemy jednego, drugiego, ale nic nie pomaga. Co tu robić pytamy niekiedy sami – siebie. Sprawa staje się irytująca tym bardziej, że im więcej się staramy, tym efekty są coraz gorsze, a zamiast sobie pomóc, niechcący przyczyniamy się do coraz większych zniszczeń, które powstają przy okazji. Mimo, iż wiele rzeczy do tej pory nam wychodziło, przychodzi czasem moment aby uzmysłowić sobie, że sami nie damy rady. W takim wypadku znaczenie ma to, na kogo możemy wtedy liczyć.


Obmurowka.jpgEdytory tekstu, z których korzystam, od zawsze słowo obmurówka podkreślają jako błąd. Nie sprawdzałem, ale najprawdopodobniej nie ma również tego słowa w słowniku języka polskiego. Myślę jednak, że nie ma jeszcze, bo zgodnie z zasadą dynamizmu językowego, słowa które na stałe weszły do użycia czy to pochodzenia zagranicznego, czy określenia branżowe, niebawem stają się powszechnie obowiązującymi nazwami na przykład danej rzeczy, zjawiska czy osoby. Dlatego też słowo obmurówka, tak powszechnie stosowane w branży budowlanej, w mojej ocenie nie jest błędem językowym.


kamerka.jpgZdobycze techniki mają ułatwiać nam życie. Trudno wyobrazić sobie współczesność bez telefonów komórkowych, komputerów, samolotów czy internetu. Urządzenia typu drony, czy coraz gęściej instalowane w przestrzeni publicznej kamery są już czymś niemal normalnym. Te ostatnie okazują się również niezwykle pomocne w tropieniu błędów budowlanych. Zdjęcia i filmy przesyłane nam do analizy przez dociekliwych klientów to dla nas już niemal chleb powszedni.


kot-w-worku_1-5.jpgNiezmiennie sloganem numer jeden we wszelkiego typu materiałach promocyjno – reklamowych i to niezależnie od branży jest – najwyższa jakość. Szczycą się nią niemal wszyscy. W branży budowlanej prym w tym zakresie wiodą z pewnością producenci systemów kominowych, dla których hasło to stało się swoistym sztandarem, nierozerwalnie towarzyszącym im od początku działalności. I nie ma się czemu dziwić, bo w dobie zalewania rynku tanimi, podejrzanej jakości towarami, głównie z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich, klienci stali się na tym punkcie, w ostatnim czasie, szczególnie wyczuleni.


Doskonale zdaję sobie sprawę, że obecny czas niespecjalnie sprzyja innym refleksjom niż football'owe, szczególnie dzisiejszego wieczoru. Dlatego też w dużym pośpiechu i w miarę możliwości na skróty o temacie, którego zdaje mi się jeszcze nie było. Z pękniętymi pustakami raczej mamy do czynienia i to najczęściej w kontekście uszkodzonego jednego lub dwóch w transporcie. Wiadomo, że nie wszystkie drogi w Polsce są powiedzmy wysokich lotów, a niektóre wręcz nieprzejezdne. Charakterystyka jednak uszkodzeń, o których chcę opowiedzieć daleka była od poszukiwania winnych wśród nieuważnych pracowników firmy kurierskiej.


© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk