Niby nic

12.03.2014

Zasada krytycznego podejścia każe wszystko, o czym się usłyszy lub co się zobaczy, poddawać w wątpliwość. Niejednokrotnie już się przekonałem o słuszności tej zasady. Mimo, iż wszystkie fakty przemawiają za jednym, to jak na złość, po dogłębnym zbadaniu sprawy wychodzi zgoła na opak.


Dawno, dawno temu, na początku ery tak zwanych komputerów klasy PC, powstawały książki mające ułatwić wejście w arkana ówczesnych systemów operacyjnych nowym ich użytkownikom. Jedną z takich pozycji był kultowy zdaje się „DOS dla opornych”. Pamiętam doskonale system DOS i bóle właścicieli PC-tów zmuszonych do poruszania się w tym systemie. Muszę przyznać, że ta książka, choć o mało zachęcającym tytule, bardzo wiele mnie nauczyła. Do dziś, dzięki niej pamiętam pewne DOS-owe sekwencje. Patrząc na to, co dziś wyprawiają niektórzy, mam ochotę napisać coś podobnego z dziedziny systemów kominowych.


Jakiś czas temu opisywałem przypadek Pana Darka, którego od bardzo długiego czasu dręczył koszmar wiecznie mokrej plamy na kominie w nowo wybudowanym domu. Dzięki naszej interwencji jego problem się skończył, ale masowo zaczynają wpływać do nas zapytania i prośby o pomoc w podobnych przypadkach. I choć wydawałoby się, że postawienie diagnozy w takich sytuacjach jest już proste, to życie ciągle ucząc nas pokory, powtarza w kółko jedno krótkie powiedzonko : „rutyna gubi”.


Nieszczęsna "koza"

10.02.2014

Niemal na każdej budowie konieczne jest na etapie stanu surowego zamkniętego uruchomienie tymczasowego urządzenia grzewczego. Jest to oczywiście związane z koniecznością schnięcia tynków, gładzi czy posadzek. Tytułową kozą określa się właśnie wolno stojące piecyki, z których pewna grupa zwyczajnie sprawia problemy.


"Sobie a muzom"

03.02.2014

Moja nauczycielka j.polskiego w liceum Pani Grażyna R, którą w tym miejscu serdecznie pozdrawiam, w odniesieniu do naszego zrozumienia zagadnień literatury polskiej, często używała określenia : „sobie a muzom”. Z powodu własnej ignorancji nigdy nie pofatygowałem się, aby sprawdzić co to stwierdzenie tak naprawdę oznacza, mogłem się jedynie domyślać. Dziś już wiem i rozumiem.


Termin ten z pewnością napawa zgrozą niejednego użytkownika pieców węglowych. Nie wolnymi od tego problemu są jednak także posiadacze tak zwanych „śmieciuchów”, a nawet kominków. Niewątpliwie jedną z głównych przyczyn pożaru sadzy jest brak czyszczenia przewodów kominowych, ale niekiedy sam użytkujący, świadomie bądź nie, może do tego procesu w niedługim czasie doprowadzić.


Pamiętacie Pana Waldemara od zdmuchniętego przez wichurę stożka z rurą? Zgodnie z naszym zaleceniem zamówił usługę serwisową, która miała rozwiązać ten problem. Poza dokonaną naprawą, wszystko pozostałe co się tam działo mieści się w kategoriach tak zwanego „czeskiego filmu”.


Budowa domu z pewnością napawa dumą młodego inwestora. Pnące się szybko w górę ściany, potem kolejno stropy, więźba i dach. Obraz ten najczęściej wywołuje niekiedy skrywany, ale na pewno szczery uśmiech zadowolenia. Mamy wtedy wrażenie, że robimy coś naprawdę ważnego w życiu. I kiedy wydaje nam się, że wszystko jest jak najlepiej, dopada nas jeden z dwóch koszmarów budującego.


© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk