Okres świąteczny sprzyja wielu refleksjom. Każdy chce je przeżyć w miłej, rodzinnej atmosferze. Chętniej w tym okresie myślimy także o potrzebach innych. W wielu więc miejscach spotkać można różnych wolontariuszy zbierających na to czy na tamto. Niektórzy potrzebujący, wykorzystując podwyższoną w tym okresie wrażliwość potencjalnych darczyńców, biorą jednak sprawy w swoje ręce.


kto-pyta.jpgLudzka ciekawość nie zna granic. Niektórzy mówią, że gdyby nie ona, do tej pory nie wyszlibyśmy z jaskiń. Zaczynając więc już od wieku dziecięcego ludzie pytają o wszystko. I tylko od cierpliwości adresatów tychże pytań zależy w jakim tempie rośnie ogólny poziom wiedzy i świadomości. Zgodnie więc z ideą wzrostu w tym duchu, również my jako adresaci wielu wątpliwości, wykazując dużą wrażliwość i wyrozumiałość, na miarę naszych skromnych możliwości, staramy się odpowiadać temu wyzwaniu.


sito.jpgKominy stalowe były, są i z pewnością będą w użytku. Przemawia za nimi prostota montażu, szybkość jego przeprowadzenia i co jest niekiedy decydujące, nieduży ciężar całego systemu. Osobiście znam kominiarza, który właśnie ze względów ekonomicznych, przede wszystkim na skutek ogromnej oszczędności czasu, jak to on sam stwierdził nigdy nie będzie proponował kominów ceramicznych. Czy zatem wszyscy uczestnicy takiej transakcji mogą czuć się w pełni usatysfakcjonowani i czy wszyscy czerpać będą podobne korzyści?


Lepianka

26.09.2015

lepianka.jpgLepianka to rodzaj budowli mieszkalnej bądź gospodarczej wykonanej z niewypalonej gliny. Podobno budowano tak już pod koniec XIX wieku. Mimo iż dzisiaj, szczególnie w Polsce, domy z gliny są już mało popularne, to w takich krajach jak Szwecja, Kanada, Belgia czy Holandia pomysł na podobne budowanie znajduje swoich zwolenników. Sam do dziś pamiętam specyficzny klimat panujący wewnątrz takiego budynku, należącego niegdyś do mojej babci, natomiast ze specjalistami od lepienia do czynienia miałem całkiem niedawno w Ostrowcu Świętokrzyskim.


komin-w-drewnianym-domu-2.jpgDomy z drewna niewątpliwie mają swój urok. Są jednak tacy, którzy nigdy by się na taki nie zdecydowali. Wśród zarzutów stawianych przez sceptyków podobnych rozwiązań padają argumenty, że z roku na rok dom z drewna traci na wartości w związku z procesami starzenia się drewna. Są to procesy nieodwracalne, spowodowane długotrwałymi działaniami czynników zewnętrznych takich jak wilgotność, zmiany temperatury, promieniowanie UV. Dodatkowo jest wysoce podatne na korozję biologiczną, a więc działanie owadów czy grzybów. Jednak najpoważniejszym mankamentem takiego rozwiązania okazuje się wysoka łatwopalność. Stąd też wśród posiadaczy domów drewnianych pojawiają się uzasadnione obawy i pytania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego.


Czyszczenie komina

22.07.2015

cZYSZCZENIE-KOMINA.jpgDo tej pory we wszystkich artykułach poruszane były prawie wyłącznie kwestie związane z najczęściej popełnianymi błędami, zasadami prawidłowego montażu systemów kominowych oraz szeregowi perypetii sprawom tym towarzyszących. Jakiś czas temu jednak jeden z naszych klientów poruszył sprawę, która jakimś cudem do tej pory nie została poruszona, a która w sposób nieodłączny towarzyszy szeroko pojętej problematyce kominów.

 


murowny-vs-system.jpgOtrzymuję od was mnóstwo listów z wieloma pytaniami. Staram się na każdy odpowiedzieć w miarę możliwości jak najszybciej. Jednak charakter mojej pracy nie zawsze pozwala mi zając się waszymi sprawami od ręki. Rekompensując więc moje niekiedy spóźnione reakcje chciałbym opublikować niektóre z nich. Na początek może sprawa, która pojawia się najczęściej.


Ósmy cud świata

14.05.2015

Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Od zawsze zachwycają i zachwycać będą. I o ile niektóre z nich na skutek różnych kataklizmów cieszą nasze oko już tylko na kartkach papieru, to dzięki staraniom odpowiednich instytucji inne, odrestaurowane i stale odnawiane, ciągle jaśnieją swoją pierwotną świetnością. Mowa oczywiście o wybitnych dziełach architektury, których nie byłoby gdyby nie genialni mistrzowie, twórcy tego niebywałego dziedzictwa.


© brata.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: strony internetowe słupsk